Україна - смітник Європи?

Автор Леся Бондарук.

Газета Український Південь №29(2004p)

Україна - смітник Європи?
Ця гірка думка болісно пронизує свідомість після перегляду фільму Наталки Позняк "Чистота небезпечна для здоров'я?".

Користуючись у щоденному побуті пральним порошком та іншими мийними засобами, ми й не підозрювали, що наражаємо себе і навколишнє природнє середовище на небезпеку. І поки що не знаємо, як зарадити в цій ситуації. Ми ж нічого не знаємо про цю небезпеку. Її ховають ті, хто заробляє фантастично великі суми грошей на виробництві й рекламі мийної продукції. І тому фільм Наталки Позняк не скоро покажуть по телебаченню.

А йдеться у фільмі "Чистота небезпечна для здоров'я?" ось про що. Зарубіжні й вітчизняні фірми-виробники пральних порошків збувають у нас продукцію, цілковито не за тим рецептом, який використовують для країн Європи. Усі пральні порошки, які є на нашому ринку, містять від 15 до 40 відсотків триполіфосфату натрію. Німеччина, Італія, Австрія, Норвегія, Швейцарія і Нідерланди використовують лише безфосфатні порошки, інші у них заборонені законом. У Бельгії понад 80 відсотків порошків безфосфатні, в Данії - 54 відсотки, Фінляндії і Швеції - 40, Франції - 30, Великобританії й Іспанії - 25, Греції і Португалії - 15. У Японії ще до 1986 року у пральних порошках фосфатів не було взагалі, бо в 1980 році антифосфатні закони були ухвалені в 42 із 48 префектур. Закони про заборону фосфатних порошків діють у Республіці Корея, на Тайвані, у Гонконгу, Таїланді і Південно-Африканській Республіці. У США такі заборони охоплюють понад третину штатів.

Чим же так небезпечні фосфати? Як зазначив завідувач консультативно-діагностичного відділення Київського міського алергоцентру Василь Гремяков, фосфати негативно діють на печінку, послаблення імунної системи, сприяють виникненню алергії, дерматиту, кропивниці. Головна здатність триполіфосфату натрію - це легке проходження навіть через найсучасніші очисні споруди. Фосфати потрапляють у річки й озера, де, накопичившись, діють як добриво, від якого різко ростуть водорості, а також планктон. Усе це робить малопридатними наші річки і водойоми як джерела питної води. Всього один грам фосфату стимулює утворення 5-10 кг водоростей. Тож жабуріння дуже швидко заполонює у річках наші улюбленні місця для купання.

Фільм Наталки Позняк "Чистота небезпечна для здоров'я?" має інформувати суспільство про небезпеку й розпочати процес законодавчої заборони фосфатних порошків в Україні. Лише тоді виробники виготовлятимуть нам свою продукцію за таким рецептом, яким послуговуються для країн Європи.

Працює на OpenCart
"Еко-Компас" © 2021