Чисто, але небезпечно

Ольга БУРЕНОК спеціально для "Хрещатика"

Хрещатик 10/03/2004

Фосфатними порошками легше прати, проте вони можуть спричинити алергію та подразнення шкіри

Здається, уся країна прагне "носити біле" та зберегти свій одяг новеньким аж для правнуків. Реклама невтомно підігріває цікавість до "чистого життя". Феміни мріють про ніжні доглянуті руки. Навіть після бескінечного миття посуду та прання білизни. В залежності від того, як довго "вимочував" чоловік свою білу сорочку в курячому жирі та кетчупі, господині вибирають миючі засоби та порошки з досі невідомими нібито чудодійними домішками. Проте не кожен з наших співгромадян знає, що деякі закордонні промислові компанії продають в Україні продукцію, яка в їхніх країнах суворо заборонена. Про це йшлося на презентації дослідження "Побутова хімія України", яку організував науково-інформаційний центр "Екологія. Жінка. Світ".

Вчені та підприємці дискутували минулої п'ятниці у столичному Будинку вчителя про плюси та мінуси використання миючих засобів. За даними італійських науковців, найчастіше шкодить організму людини саме побутова хімія. Адже ми майже щодня "воюємо" з брудом - перемо, миємо. На думку фахівців, у пакетах та пляшках з яскравою обгорткою інколи містяться доволі небезпечні речовини - фосфати, сполуки хлору, сульфати, силікати, магній, бор, азот, поверхнево-активні речовини та високопінні компоненти. Ці елементи завдають шкоди здоров'ю, потрапляючи в організм людини через клітини шкіри та органи дихання.

Навіть після ретельного виполіскування речовини залишаються на одязі, який ми носимо. А потім не розуміємо, що спричинило алергію чи звідки взялося подразнення. Такі миючі засоби ще й екологічно небезпечні. Фосфати не затримуються очисними фільтрами, тож потрапляють у відкриті водойми. А там "домішки" стають нібито добривом для різних водоростей. Коли ж уся ця зелень починає гнити, виділяючи безліч сірководню та метану, задихається і гине водна фауна. Виходить, що пересічна господиня докладає руки до "цвітіння" Дніпра та решти річок і озер.

Знайти альтернативу таким миючим засобам у цивілізованих країнах намагаються вже давно. Перший безфосфатний порошок винайшли в Німеччині ще 1933 року. А у 1945-му досвід перейняла Японія. Нині майже вся Європа, Сполучені Штати Америки, навіть деякі азійські та африканські країни відмовилися від миючих засобів, які містять шкідливі речовини. Фосфатні ж порошки вважаються товарами для найбідніших прошарків населення. У деяких країнах вони взагалі заборонені. Відтак постає цілком логічне питання: якщо Міністерство охорони здоров'я застерігає щодо впливу тютюну та алкоголю, чому український споживач не отримує інформацію про небезпеку користування побутовою хімією зі шкідливими домішками? Можливо, такі позначки варто робити просто на упаковці?

 

Працює на OpenCart
"Еко-Компас" © 2021